#1 Wywiad z Marcinem Wasielewskim (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

Witajcie!

Niełatwa sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy wymaga od nas przedefiniowania swojego aktualnego podejścia do pracy, nauki czy obowiązków. Czy jest to przeszkoda, której nie można pokonać? Naszym zdaniem, zdecydowanie nie! Brak możliwości brania udziału w treningach lub innych zajęciach grupowych sprzyja szukaniu alternatywy w postaci samodzielnej pracy realizowanej w domu.

Aby dać przykład wszystkim młodym adeptom futbolu, postanowiliśmy porozmawiać z Marcinem Wasielewskim, byłym piłkarzem Lecha Poznań, aktualnie występującym w I-ligowym klubie Bruk-Bet Termalica Nieciecza.
Celem naszej rozmowy było dowiedzieć się, w jaki sposób profesjonalny piłkarz dba o swoją dyspozycję w tym specyficznym okresie.

Zapraszamy do lektury!

Tomasz Płoszka Coerver Coaching: Cześć Marcin! Z wiadomych względów, wszystkie rozgrywki w Polsce zostały zawieszone. Wiemy jednak, iż jako profesjonalny zawodnik powinieneś dbać o swoją dyspozycję, w związku z czym praca indywidualna jest aktualnie priorytetem.

Marcin Wasielewski: Zgadza się, w tym momencie ja, a także moi koledzy z drużyny trenujemy indywidualnie. Sytuacja jest poważna, zajęcia grupowe nie wchodzą w grę, a taka forma treningu jest bezpieczna. Zdrowie jest najważniejsze.

Czy klub przygotował Wam plan zajęć, dzięki któremu samodzielnie możecie realizować treningi?

Tak, pomimo trudnej sytuacji jesteśmy w ciągłym treningu. Dostaliśmy rozpiski, w których dokładnie opisano, co mamy robić, w jaki sposób, w jakim tempie i z jaką prędkością. Plan jest bardzo precyzyjny i przygotowany indywidualnie pod każdego z nas. Uważam, że klub bardzo dobrze zareagował na sytuację, która aktualnie nas wszystkich spotyka i dba o to, abyśmy byli nieustannie odpowiednio przygotowani.

Czy oprócz planu przygotowanego przez klub, wzbogacasz w tym momencie proces treningowy o dodatkowe jednostki np. motoryczne?

Tak. Oczywiście priorytetem i fundamentem jest dla mnie plan przygotowany przez klub, natomiast staram się wykonywać dodatkowe ćwiczenia siłowe czy wzmacniające jak np. brzuszki czy pompki, a także różne działania z piłką, które mogę wykonywać w domu. Ostatnio coraz częściej zdarza mi się kiwać z moim psem (śmiech).

Młodsi piłkarze z pewnością przeczytają ten wywiad, będą go analizowali i prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy zainspirują się Twoją postawą. Czy uważasz, że aktualny czas sprzyja pracy indywidualnej, czy raczej powinno się go spędzić odpoczywając?

Uważam, że nawet wskazane jest, aby w tym okresie skupić się bardziej na kształtowaniu i doskonaleniu swoich indywidualnych umiejętności. Mamy sporo czasu w ciągu dnia, więcej niż zwykle, z tego względu warto popracować np. nad słabszą nogą lub innymi elementami gry, które wymagają poprawy. Oczywiście jeśli warunki domowe na to pozwalają.

Pomijając kwestię przygotowania technicznego oraz motorycznego, powiedz proszę, w jaki sposób dbasz o swoją dyspozycję?

Mam indywidualnie ułożoną dietę oraz suplementację przez dietetyka, do których bardzo skrupulatnie się stosuję. Ponadto, co drugi dzień rozciągam się oraz roluję. Zwracam też uwagę na odpowiedni czas trwania snu, który w kontekście regeneracji jest istotny, a często niedoceniany.

Czy czas wolny wykorzystujesz na rozwój osobisty?

Tak, mam teraz tego czasu więcej i przeznaczam go na rzeczy miłe, a jednocześnie pożyteczne. Oglądam filmy, seriale, ale też uczę się języka hiszpańskiego. Co więcej, sporo czasu spędzam na spacerach i zabawach z psem.

Informując naszych zawodników o rozmowie z Tobą, zapytaliśmy czy chcieliby dowiedzieć się czegoś od Ciebie. Padło pytanie, czy podczas pracy indywidualnej w domu, wykorzystujesz elementy Ball Mastery?

Tak, uważam, że są one bardzo użyteczne w obecnej chwili. Wystarczy mała przestrzeń, aby w ten sposób pracować nad swoją techniką. Dzięki nim wzmacniam swoje czucie piłki, a także wykorzystuje je w celu rozgrzewki. 

Marcin, bardzo dziękujemy Ci za rozmowę i poświęcony czas, mamy nadzieję, iż młodzi piłkarze oraz piłkarki, czytając ten wywiad zainspirują się i wzorem profesjonalnego piłkarza przeznaczą czas spędzany w domu na doskonalenie swoich umiejętności! Czy korzystając z okazji, chciałbyś przekazać im jakąś radę?

Jasne! Miejcie na uwadze, że talent jest ważny, ale tylko w połączeniu z ciężką i konsekwentną pracą pozwolą osiągnąć cel. Aby spełnić marzenie i zostać piłkarzem trzeba robić więcej niż pozostali. I tego wam życzę!

Przewiń do góry